Co warto zobaczyć?

Nowa strona - wersja mobilna

Z pewnością warto zatrzymać się na co najmniej dwa dni w każdej ze stolic: Moskwie, Ułan Bator oraz Pekinie. Warto wybrać się na objazdową wycieczkę do Złotego Pierścienia wokół Moskwy.

Perłą Syberii jest bez wątpienia Jezioro Bajkał. Odcinek trasy prowadzący wzdłuż tego jeziora jest według wielu najpiękniejszym odcinkiem Kolei Transsyberyjskiej. Szczególnie polecamy wyprawę na wyspę Olchon, która jest niewątpliwie cudem natury i godna polecenia przede wszystkim dla miłośników zwierząt i roślin. Ten, kto nie ma okazji zatrzymać się w Irkucku i pojechać bezpośrednio nad jezioro, powinien wybrać taki pociąg, który ten odcinek pokonuje w ciągu dnia, nie w nocy.

Do ciekawych miast po drodze należą ponadto:

Jekaterynburg - ze względu na smutne wydarzenie historyczne, jakie miało tutaj miejsce, mianowicie zamordowanie cara Mikołaja II i jego rodziny

Nowosybirsk - niezaprzeczalna stolica i największe miasto Syberii, warte zobaczenia zabytki, jak np. Katedra Aleksandra Newskiego, dworzec kolejowy, a także liczne przykłady architektury czasów stalinowskich

Irkuck - warto zajrzeć do Muzeum Krajoznawczego, Muzeum Dekabrystów i przyjżeć się typowej architekturze drewnianej miasta; warto też pojechać do oddalonej o około 70 km wioski o nazwie Listwianka, aby przyjrzeć się typowej osadzie nad brzegiem Jeziora Bajkał

Ułan Ude - ciekawe są zachowane do dziś stare obiekty handlowe z XVIII i XIX wieku, bogato rzeźbione w drewnie i kamieniu, przykład rosyjskiego klasycyzmu oraz drewniane i równie bogato rzeźbione domy mieszkalne, a także sobór Odigitrijewski

Ciekawy jest poza tym Rezerwat Przyrody "Stolbi" niedaleko Krasnojarska.

Z pewnością warto jest dojechać do Władywostoku. Znajdujące się tam liczne muzea związane są tematycznie z portową funkcją miasta. Godny uwagi jest olbrzymi port morski z zatoką Złoty Róg położoną pośród wzgórz.

Jeżeli planują Państwo postoje po drodze, a do dyspozycji jest niewiele czasu i pieniędzy, proponujemy wysiąść w Nowosybirsku i Irkucku, bądź tylko w Irkucku i dotrzeć bezpośrednio do oddalonego o 70 km od Irkucka Jeziora Bajkał. Na trasie Irkuck - Listwianka kursują autobusy, a także taksówki (średni koszt za przejazd do trzech osób w jedną stronę to 50 - 60 USD).

Z kolei jeżeli nie wybierają się Państwo do Władywostoka, lecz do Pekinu przez Mongolię, polecamy zatrzymać się w Ułan Bator, a nawet skorzystać z możliwości zobaczenia na własne oczy wielkiej Pustyni Gobi. Jeśli zdecydowali się Państwo na trasę przez Mandżurię, polecamy wysiąść w Harbinie. To związane historycznie z Polakami chińskie milionowe miasto o bardzo specyficznej wielokulturowej atmosferze proponuje mieszankę akcentów rosyjskich i chińskich.

Zapraszamy też do działu Trasa Kolei Transsyberyjskiej, w którym znajdą Państwo bardziej szczegółowe informacje na temat mijanych miejscowości, oraz do działu Ciekawostki, który obfituje w dane dotyczące osiągnięć rekordowych.

Co zabrać ze sobą?

 


<- Powrót