Kiedy najlepiej wybrać się w podróż Koleją Transsyberyjską?

Nowa strona - wersja mobilna

Najlepszy okres na podróż Koleją Transsyberyjską zależy przede wszystkich od Państwa życzeń i oczekiwań. Każda pora roku może być fascynująca i ma swoje pozytywne strony, które można odkryć w sposób szczególny właśnie podczas podróży koleją.

Jeżeli wybierają się Państwo w podróż Koleją Transsyberyjską po raz pierwszy, polecamy wczesne lub późne lato (przełom czerwca i lipca lub przełom sierpnia i września), gdyż są to dwa krajobrazowo najbardziej atrakcyjne okresy na taką podróż. Także z praktycznego punktu widzenia koniec wiosny oraz początek lub koniec lata najlepiej nadają się na tego typu wyprawę (nie ma wtedy jeszcze wielkiego tłoku w wagonach i nie jest jeszcze/już zbyt gorąco). Kolejne podróże mogą Państwo zaplanować w okresie zimowym mając dzięki temu wspaniałe ciekawe porównanie i mogąc tym sposobem w pełni odkryć wszystkie uroki podróży Koleją Transsyberyjską podczas obu sezonów.

W celu ułatwienia Państwu podjęcia decyzji przygotowaliśmy poniższe zestawienie porównawcze:

Jesień i zima (poczatek X - koniec IV)

Zalety: mały ruch, mniej turystów i innych pasażerów, luźniej w wagonach, poznajemy typowy trudny klimat syberyjski, możliwość zrobienia ciekawych zdjęć zaśnieżonych terenów, najniższe ceny biletów z wyjątkiem okresu od 20 grudnia do 15 stycznia.

Wady: parujące i pokryte mrozem szyby (przydatna jest wtedy skrobaczka), duże różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz wagonów (ma to znaczenie zwłaszcza podczas zakupów na peronach stacji pośrednich i podczas robienia zdjęć na zewnątrz), w zasadzie niezmienny widok śniegu lub szarości za oknem; uwaga - w okresie od połowy grudnia do połowy stycznia, a także od połowy kwietnia do połowy maja dojazd na Wyspę Olchon jest niemożliwy, gdyż jezioro wtedy zamarza i promy już nie mogą a samochody jeszcze nie mogą przeprawić się po lodzie na drugi brzeg.

Wiosna (koniec IV - połowa VI)

Zalety: piękne, kolorowe, zmieniające się co setki kilometrów krajobrazy, dobre możliwości fotografowania, w dalszym ciągu jeszcze w miarę luźno w wagonach, optymalna temperatura na zewnątrz i wewnątrz przedziałow.

Wady (nie dotyczą jazdy pociągiem): w wypadku pobytu w Mongolii poza Ułan Bator noclegi w jurtach są zwykle niemożliwe do połowy maja, z kolei do połowy czerwca pogoda jest bardzo zmienna; od połowy kwietnia do połowy maja dojazd na słynną Wyspę Olchon na Jeziorze Bajkał jest niemożliwy ze względu na rozmarzający lód - promy jeszcze nie moga, a samochody już nie mogą przeprawiać się na drugi brzeg po lodzie.

Lato (połowa VI - koniec VIII)

Zalety: piękne, zmieniające się krajobrazy, podobnie jak wiosną, dobre możliwości fotografowania.

Wady: tłok w przedziałach, duże temperatury na zewnątrz, szczególnie w lipcu, a przez to i wewnątrz przedziałów, bilety są w tym okresie podróży najdroższe i bardzo szybko (na około 3-4 tygodnie przed terminem) kompletnie wykupione.

Późne lato i wczesna jesień (koniec VIII - początek X)

Zalety: równie piękne, kolorowe (jesienne), zmieniające się krajobrazy, dobre możliwości fotografowania, zdecydowanie mniejszy tłok w przedziałach niż latem, optymalna temperatura na zewnątrz i wewnątrz przedziałow.

Wady: brak!

1, 2 czy 3 klasa?

 


<- Powrót