Przed odjazdem pociągu

Nowa strona - wersja mobilna

Należy stawić się przed właściwym wagonem najpóźniej na 1 godzinę przed odjazdem pociągu. Ponieważ wagonów jest zazwyczaj ponad 30, dotarcie do wyznaczonego na bilecie naszego wagonu może zająć kilkanaście minut (na peronie panuje wówczas tłok, a długość całego pociągu może sięgać 500 m!).

Na peronach można za około 100 RBL (około 12 PLN) wynająć tragarza bądź wypożyczyć wózek do przewozu bagażu. Przy dużej ilości bagażu (od 35 kg) należy go zgłosić policji kolejowej na początku składu pociągu, uiścić dodatkową opłatę i oddać do wagonu bagażowego.

Każdy wagon jest oznaczony w sposób widoczny właściwym numerem (w oknie przy wejściu). Wstęp do danego wagonu mają tylko osoby posiadające ważny bilet ze wskazanym miejscem właśnie w tym wagonie. Do każdego wagonu przydzielonych jest po dwóch konduktorów, którzy bardzo skrupulatnie kontrolują pasażerów i nie wpuszczają żadnych innych osób do wagonu (taka sama procedura obowiązuje na stacjach pośrednich po drodze). Po peronie przechadza się ponadto kierownik pociągu, który swoim czułym okiem kontroluje całość procedury.

Znalezienie przydzielonego nam na bilecie miejsca w wagonie nie stanowi problemu. Miejsca są bowiem, podobnie jak wagony, oznaczone w sposób widoczny numerami i łatwe do znalezienia. Po uzgodnieniu z konduktorem i z osobami w przedziale możliwa jest zamiana miejsca sypialnego z inną osobą. Czasem zdarzają się podziały rodzin i znajomych, których nie dało się uniknąć przy zakupie biletów, pasażerowie mają jednak nadzieję, że sprawa wyjaśni się na korzyść ogółu już na miejscu w wagonie.

Pociąg odjeżdża zawsze punktualnie, po krótkim komunikacie w języku rosyjskim. Podobnie punktualnie odjeżdża on z każdej stacji pośredniej.

W trakcie podróży

 


<- Powrót