W trakcie podróży

Nowa strona - wersja mobilna

Gdy pociąg ruszy, konduktorzy zbierają wszystkie bilety w celu przeprowadzenia ponownej kontroli pasażerów. Teraz można jeszcze – po uprzednim uzgodnieniu z współtowarzyszami podróży – zgłaszać życzenia co do zamiany miejsc z innymi pasażerami.

Po rozlokowaniu pasażerów konduktorzy rozdają pościel, którą można nabyć za około 50 RBL = około 6 PLN. Czasem trzeba się po nią udać samemu do tzw. przedziału gospodarczego znajdującego się na początku każdego wagonu. Często z tego właśnie powodu tworzy się duża kolejka, którą należy po prostu spokojnie przeczekać we własnym przedziale, chyba, że odjazd pociągu jest w nocy, a my chcemy jak najszybciej położyć się spać. Wówczas należy tuż po odjeździe pociągu udać się do konduktora po pościel. Procedura ta nie dotyczy przedziałów pierwszej klasy, gdyż pościel jest tam już naszykowana na łóżkach.

Uwaga! Po dojechaniu na miejsce złożoną pościel należy oddać konduktorowi, w związku z czym przy zbliżaniu się do większych stacji również powstają olbrzymie kolejki na początku każdego z wagonów. Ze względu na tą sytuację należy odpowiednio wcześniej korzystać z toalety bądź z samowara stojącego na korytarzu. Należy zwrócić uwagę na to, że podczas przejazdu przez miasta (włącznie z czasem postoju na stacjach) toalety pozostają zamknięte i często nawet błagalne prośby o skorzystanie nie są w stanie pomóc. Konduktorzy konsekwentnie otwierają je dopiero po wyjechaniu z miasta.

Po wstępnym rozpakowaniu się przebranie się w wygodne ubranie należy do zwyczaju. Wtedy właśnie mężczyźni wychodzą z przedziału pozwalając kobietom dokonać tego “zabiegu” bez krępacji. Zwyczaj ten obowiązuje również późnym wieczorem, około godziny 22-23:00, kiedy to każdy przebiera się w pidżamę. Jeżeli jakiś mężczyzna zaniecha wyjścia z przedziału, oznacza to, że albo nigdy nie jeździł Koleją Transsyberyjską albo jest po prostu obcokrajowcem w sposób oczywisty nieobeznanym z ową kulturą. Opuszczenie przedziału przez mężczyzn jest wskazane na około 20-30 minut. Po otwarciu drzwi przedziału przez kobiety mogą przebrać się mężczyźni.

Po upływie około godziny od odjazdu pociągu w znajdującym się na początku przedziału samowarze woda jest już wrząca i można przygotować sobie pierwszą herbatę bądź kawę. Od tej pory wrząca woda jest do dyspozycji gości bezpłatnie przez 24 h na dobę.

W wagonie i w przedziale

 


<- Powrót