W wagonie i w przedziale

Nowa strona - wersja mobilna

Na początku każdego wagonu, tuż przy przedziale konduktora, znajduje się wielki samowar, z którego bezpłatnie można nalewać sobie wrzącą wodę dostępną 24 h na dobę. W korytarzu i w przedziałach nie wolno palić, w tym celu należy udać się do znajdującego się na końcu każdego wagonu “kącika” dla palących bądź do restauracji. Naprzeciwko toalety znajduje się kontener na śmieci, do którego należy najlepiej samemu opróżniać własne małe reklamówki z odpadkami.

Na środku każdego korytarza bądź na ścianie obok przedziału konduktorskiego wisi tabliczka z podanymi godzinami przyjazdu i odjazdu na stacje pośrednie. Należy uważać, gdyż wszystkie daty i godziny odjazdu podawane są według czasu moskiewskiego. Na początku każdego przedziału znajduje się toaleta służąca także za łazienkę, a często nawet i za prysznic.

Okna wagonów i przedziałów nie dają się otworzyć, gdyż są one lub powinny być klimatyzowane. Wagony są zimą bardzo dobrze ogrzewane.

W toalecie do dyspozycji gości są gniazdka elektryczne o napięciu zarówno 110, jak i 220 Volt.

Przedziały w wagonach Kolei Transsyberyjskiej są wyłącznie przedziałami sypialnymi. Wyposażenie wszystkich przedziałów należących do jednej klasy biletowej jest identyczne. Przedziały można zamknąć od wewnątrz. Nie ma podziału na przedziały damskie i męskie. Wszystkie przedziały są mieszane, w związku z czym wytworzyły się pewne zwyczaje i kultura jazdy Koleją Transsyberyjską, z którymi należy się przed podróżą zapoznać, a która wybawi nas z późniejszego zakłopotania w wielu sytuacjach (warto zobaczyć też dział Transsyberyjskie zwyczaje).

Przy każdym łóżku znajduje się malutka lampka nocna. Oświetlenie górne w przedziale można regulować. Ponadto w każdym przedziale przy jednym z dolnych łóżek znajduje się włącznik do radia “pokładowego”. W przedziałach nie ma gniazdek elektrycznych.

Należy pamiętać, że nie ma podziału na przedziały męskie i damskie. Wystawianie biletów odbywa się na zasadzie całkowitego przypadku. Podobnie nie mamy wpływu na to, czy otrzymamy miejsce dolne czy górne. Można oczywiście ubiegać się o miejsca dla kilku osób w tym samym wagonie i przedziale, jeżeli jest to jeszcze możliwe, bądź zarezerwować cały przedział dla siebie, wówczas płaci się za wszystkie miejsca w przedziale.

Transsyberyjskie zwyczaje

 


<- Powrót