Wycieczki na Alaskę – do krainy dni i nocy polarnych

Nowa strona - wersja mobilna

Alaska w pigułce

Powierzchnia Alaski jest prawie pięć razy większa od powierzchni Polski. Jest to największy stan USA i zarazem największa eksklawa na świecie. Jednocześnie Alaska ma najmniejszą gęstość zaludnienia spośród wszystkich stanów USA. Graniczy z Rosją i Kanadą.

Alaska jest pełna wysokich gór, pięknych jezior i dzikich zwierząt. Znajduje się tu około trzy miliony jezior, pięć tysięcy lodowców i dwanaście tysięcy rzek. Powierzchnia Alaski jest prawie pięć razy większa niż powierzchnia Polski. Dominują góry – 17 z 20 najwyższych szczytów w USA leży właśnie na Alasce. To tutaj znajduje się najwyższy punkt Ameryki Północnej – szczyt Mount McKinley (6.194 m n.p.m.). Poza tym mamy tutaj Góry Świętego Eliasza (Góra Świętego Eliasza, 5.489 m n.p.m.), Góry Wrangla (Mt Bona, 5.044 m n.p.m.) i Góry Brooksa (Michelson, 2816 m n.p.m.). Łącznie 18 szczytów Alaski położonych jest powyżej 4.500 m n.p.m. Na terenie Alaski znajdują się czynne i wygasłe wulkany. Płaskowyż w środkowej części Alaski jest rozcięty dolinami rzek, niziny można spotkać wzdłuż wybrzeża. Na linię brzegową składają się liczne półwyspy i przybrzeżne wyspy.

Na Alasce żyje tylko ok. 625 tys. ludzi, z czego 40% zamieszkuje największe miasto Alaski – Anchorage. Mamy tutaj do czynienia z pięcioma strefami czasowymi, powszechnie używane są jednak tylko dwie z nich.

Na Alasce znajdują się jedne z największych złóż na świecie ropy naftowej. Wydobywa się tutaj także gaz ziemny, złoto, platynę, rudy miedzi, cyny, niklu i uranu. Rozwinięty jest przemysł drzewny i papierniczy, hodowla reniferów, lisów, a także leśnictwo, myślistwo i rybołówstwo (połów łososi i śledzi). Na Alasce znajdują się liczne rurociągi, porty morskie i wojskowe bazy lotnicze. Przeważa komunikacja samochodowa (fragment Drogi Panamerykańskiej – Alaska Highway), kolejowa i lotnicza. Około 70% dróg na Alasce jest jednak nieutwardzonych. Ciekawostką jest, że tutejsze prawo zabrania stawiania billboardów wzdłuż dróg.

Historia Alaski

Alaska została odkryta w 1640 roku przez żeglarzy hiszpańskich. Pierwsza ekspedycja naukowa odbyła się 100 lat później. Była to ekspedycja rosyjska pod dowództwem Duńczyka. Zniknęli oni jednak bez śladu, nikt nie wie co stało się z ich ekspedycją. Pod koniec XVIII wieku Rosjanie założyli tutaj pierwszą kolonię. Należące do Rosji tereny Alaski zostały odsprzedane Stanom Zjednoczonym w roku 1868 (długie pertraktacje rozpoczęto już w 1967 roku). Kilkadziesiąt lat później Amerykanie odkryli na Alasce ogromne złoża złota. Prawie 100 lat później – w 1959 roku Alaska weszła do Unii jako 49 stan. Spowodowało to ustanowienie najkrócej obowiązującej flagi USA z 49 gwiazdkami. Zaledwie rok później, gdy stanem stały się Hawaje, flaga straciła ważność na rzecz współczesnej z 50 gwiazdkami.

Dzika przyroda Alaski

Latem można na Alasce obserwować niedźwiedzie szare znane jako Grizli, łosie alaskańskie, renifery (karibu) i wilki. Zimą popularne są na Alasce psie zaprzęgi. Istnieje aż 14 gatunków waleni pływających w wodach Alaski. Należą do nich: Orki, Kaszaloty, Białuchy, Płetwale Błękitne, Wieloryby Grenlandzkie, Eubalaeny, Finwale, Długopłetwce, Sejwale, Płetwale Karłowate, Pływacze Szare, Grindwale, Narwale oraz walenie z gatunku Eubalaena japonica.

Park Narodowy Denali

Jest to największy park narodowy w USA – zajmuje powierzchnię ponad 6 mln hektarów. Znajduje się w południowej części Alaski. Nazwa parku pochodzi od indiańskiej nazwy szczytu McKinley.

Na terenie parku znajduje masyw Mount McKinley – najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Połowa tego masywu pokryta jest warstwą lodowo-śnieżną o grubości kilkuset metrów. W obszarze parku panują surowe warunki klimatyczne. Temperatura w okresie letnim waha się w granicach kilkunastu stopni, zimą utrzymuje się przy ok. –30 °C. W szczytowych partiach gór temperatura często spada nawet poniżej –50 °C. Latem gleba ulega tylko płytkiemu odmarznięciu, wobec czego występuje tu wieloletnia zmarzlina.

Tylko przy wejściu do parku i w pobliżu centrum dla zwiedzających położony jest asfalt. Z wyjątkiem niektórych stałych lub tymczasowych zastrzeżonych obszarów park jest jednak ogólnie dostępny dla zwiedzających. Aby zatrzymać się na nocleg poza ściśle do tego celu wyznaczonymi miejscami, konieczne jest uzyskanie bezpłatnego zezwolenia i odprawy przez strażników parku, którzy poinformują m.in. o prawidłowym zachowaniu się w wypadku spotkania z niedźwiedziem.

Po parku jeździ się busikami, kursującymi po jedynej drodze między jednym a drugim końcem rezerwatu (ponad 150 km). Można także poruszać się rowerem lub na pieszo. Do niektórych pól namiotowych można dojechać własnym samochodem kempingowym.

Zorza polarna i inne zjawiska na Alasce

Mieszkańcy Fairbanks mogą oglądać zorzę polarną średnio przez 240 dni w roku. W mieście Barrow podczas lata słońce nie zachodzi przez trzy miesiące. Kiedy zaś zajdzie, nie wschodzi przez następne dwa miesiące. Średnio Alaska doświadcza tysiąca trzęsień ziemi rocznie o sile 3.5 lub wyższej w skali Richtera. Większość pożarów na Alasce jest powodowana uderzeniami piorunów podczas burz.

Alaska – pogoda i klimat

Panujący na Alasce klimat to umiarkowany chłodny w części południowej, a na północy subpolarny. Temperatury powietrza w skali rocznej sięgają od -51 °C w zimie do +32 °C w lecie. Najwyższą temperaturą zarejestrowaną na Alasce było 38°C, najniższą -62°C. Zima trwa aż 9 miesięcy, jest bardzo mroźna i wietrzna – wiatry osiągają prędkość do 100 km/h, występują także charakterystyczne dla strefy tundry burze śnieżne.

Najlepsza pora na podróż na Alaskę - słynne Indian Summer!

Zima jest dla wytrwałych i oswojonych z minusowymi temperaturami. Przy -40 stopniach trudno jest wytrzymać na dworze dłużej niż 30 minut. Polecamy zatem lato, nie tylko ze względu na dodatnie temperatury. Dni są wtedy długie, a zwierzęta aktywne, nie uśpione – obserwacje najważniejszych zwierząt Alaski można rozpoczynać już w czerwcu, przy czym Park Denali najlepiej zwiedzać nie wcześniej niż w II połowie czerwca. Lato jest na Alasce piękne – mocno świeci słońce i jest bardzo ciepło. Tym bardziej, że lato jest tutaj krótkie, polecamy korzystać z tej wspaniałej okazji obserwacji przyrody! Polecamy szczególnie II połowę sierpnia, czyli słynne Indian Summer!

Alaska – wiza i formalności

Konieczna jest wiza, a uprzednio promesa do Stanów Zjednoczonych. Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie pod adresem:

http://wiza.info/wiza-promesa-do-usa

Zamów u nas promesę do USA

Alaska – ciekawostki

Najpopularniejszym miejscem w które Alaskańczycy udają się na wakacje są Hawaje.

Mieszkańcy Alaski dostają od swojego stanu od tysiąca do dwóch tysięcy dolarów rocznie za samo życie w tym miejscu. Poza tym, w przeciwieństwie do mieszkańców innych rejonów USA, są zwolnieni z płacenia podatków stanowych.

Informacje o Alasce - dokument PDF

 


<- Powrót